top of page

Ehrmann nadupaný bílkovinami

  • Obrázek autora: eli.nezvalova
    eli.nezvalova
  • 3. 11. 2019
  • Minut čtení: 8

Sociální sítě jsou krásná věc, chcete -li se dozvědět něco nového, pro vás zatím neobjeveného, ze světa nebo vašeho okolí. Díky dnešním možnostem i já získávám přehled, které zahraniční značky na trhu jsou a kteří výrobci je již distribuují k nám do ČR. A následně se vy, mí milí čtenáři, můžete dozvídat další informace o těchto výrobcích a utvářet si tak názory a postoje k produktům , které ne vždy korespondují se štítkem

" zdravý životní styl " .


" High protein" = "high cena "

Dost často se setkávám s faktem - pokud produkt lahodí na první pohled oku vzhledem i složením, největším negativem je u něj cena. Bohužel, Ehrmann proteinové jogurty i pudingy nejsou výjimkou. Přibližná cena se pohybuje od 42 - 50 KČ a to je na jeden 200 g kelímek docela pálka.

Většina z vás, kteří se trochu orientujete v přehledu zdravých výrobků mi dáte za pravdu, že za kvalitní produkty je potřeba si připlatit. Ne vždy ale platí pravidlo - co má vyšší cenu je kvalitní nebo co koupíme ve zdravé výživě prostě musí být zdravé. A na to už docela dost lidí zapomíná.


Ale pojďme se vrátit zpět k Ehrmann produktům.

Prvotně se u nás v ČR začaly objevovat příchutě z edice pudingů , konkrétně čokoláda a vanilka. Posléze jsme mohly nalézt karamelovou příchuť. Nakonec se objevila příchuť čokoláda s kokosem a tmavá čokoláda s mátou.

Po pudingové řadě následovaly jogurty. Značka Ehrmann, sama o sobě, má daleko více produktů ( například jejich tekuté " shot" drinky, skyr , apod). Více , o produktech a samotné značce, se můžete dočíst na jejich webových stránkách https://www.ehrmann.cz/produkty/ .

Jak je na tom s kvalitou?

Zabrousíte - li na webové stránky, na které jsem vám dala o odstavec výše odkaz, dočtete se o tom, že firma Ehrmann je německá firma. Už tento fakt vypovídá o maximální možné kvalitě jak ve výběru surovin, tak při zpracování a výrobě produktů a samozřejmě nesmí chybět i pravidelná kontrola. Do celého procesu výroby já osobně nevidím, takže s informacemi , které se dočteme na webových stránkách, je jen na nás, jak s nimi vynaložíme.

O kvalitním provedení výrobků naprosto nepochybuji. Věřím, že tomu tak do jisté míry je. Jediné co mě trošku irituje na celém konceptu je informace - " nejlepší suroviny" .


Co si pod tím máme představit, podíváme-li se na složení jednotlivých proteinových pudingů či jogurtů ( pozn. bavím se čistě o produktech, které jsou recenzovány)?


Nejsou snad nejlepší suroviny ty, které jsou nejkvalitnější. Konkrétněji ty, které běžně získáváme z přírody / od zvěře, jsou co nejméně či nejšetrněji zpracované a především jsou BEZ PŘÍDAVKŮ všelijakých ADITIV?!

Hm... pokud se mnou souhlasíte v tom, že se kvalita suroviny a následně i produktu odráží právě v těchto zásadních bodech - nejšetrnější zpracování ( vaření, pečení ,atd...), bez přídavků aditiv ( ať už barviva, aromata, konzervanty, sladidla ,atd..), složení, které se nerovná velikosti seminární práce , pak vás zarazí například to, proč tedy produkty obsahují Ečka a umělá sladidla. Čím nechci nijak naznačit, že je to špatné, každý si sám musí určit, co si do svého jídelníčku zařadí a v jakém MNOŽSTVÍ. Co ale dosti pozoruji je právě to nevyrovnané množství v jídelníčku, které někteří zákazníci značky Ehrmann nedokáží natolik odhadnout a mohou být mírně ovlivnění reklamou a propagací na sociálních sítích. Proto svoji recenzi dnes píši. Je potřeba vám ukázat i tu druhou ( podrobnější ) stránku dané věci.

Proteinové pudingy

Začněme pěkně popořádku. Já osobně, jsem jsem se poprvé setkala s proteinovými pudingy. A stejně jako většina z vás, jsem se i já třepala, především, na jejich chuť. O složení výrobků a celkové "využití živin" z hlediska zdraví jsem se v té době nijak nezajímala #upřímnost ( díky za to, že jsem dnes jinde #složeníNaPrvnímMístě #zdravíNaPrvnímMístě).

Když jsem ochutnala poprvé svůj čokoládový puding, přesně si pamatuji svoji reakci:

" To chutná jak Monte! " Mé srdce si Ehrmann získal na první ochutnání.



Z hlediska makroživin si pudingy stojí velmi obstojně. Jelikož má kelímek 200 gramů, najdete v této porci krásných 20 g bílkovin, 11 g sacharidů ( 8 cukrů ) a 3 g tuku s celkovými 152 kcal.


Mám -li se ale podívat detailněji na tuto řadu a zaměřit se především na její složení ( o složení bychom se měli zajímat my, všichni, jako první ! ), úplně bych radostí nejásala.

Řeknu vám další tajemství - vše co je jakkoliv ochucené, zpracované a má krásný marketing, bude většinou obsahovat "NĚCO NAVÍC ".

I když se pudingy pyšní " bez laktózy" ( respektive POUZE jejím nižším obsahem ! a to konkrétně 0,02 g / 200g - pro někoho zanedbatelné množství, pro jiného nepříjemné zdravotní problémy, přečte-li si pouze prvotní štítek " lactose free" )

a " bez lepku " ( což je víceméně přirozené, alespoň u kvalitních neochucených mléčných produktů ), nenechte se, prosím, zmást.

Složení poočku

Složení čokoláda

Na prvních příčkách se pyšní docela kvalitní základ. Respektive pasterizované odstředěné mléko, mléčná bílkovina a smetana. Následuje výčet sladidel, zahušťovadel, aromat, barviv apod.. Jejich výčtem vás zde nebudu zatěžovat , ale pro zájemce uvedu i krátký popis



PRO ZÁJEMCE:

E 407 ( Karagenan) u citlivých jedinců, může dojít k alergické reakci ( kopřivka ), u lidí není 100% upřesněna jeho bezpečnost. Ve velkém množství má velmi negativní vliv na fungování gastrointestinálního traktu. Používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo, želírující látka a emulgátor. Získává se z červených mořských řas.

E466 ( Karboxymethylcelulóza ) v běžných dávkách, které přijímáme v potravinách, by neměla vykazovat nežádoucí účinky ( střevní potíže ). Po konzumaci většího množství této látky mohou nastat u některých jedinců střevní potíže. Slouží jako zahušťovadlo.

E 950 - (Acesulfam K ) studie ohledně škodlivosti tohoto sladidla se přou. Nelze tedy 100% zaručit, zda je sladidlo, do určité míry, pro náš lidský organismus bezpečné či ne. Je až 200x sladší než obyčejný cukr. Vylučuje se močí.

E 955 ( Sukralosa ) náhradní sladidlo, je až 600x sladší než běžný cukr. Od ostatních sladidel, by neměla způsobovat střevní potíže, tedy narušovat střevní mikroflóru. Také se nepodílí na tvorbě zubního kazu , na rozdíl od klasického cukru.



Podstatné je znát množství těchto aditiv, které za celý váš den v jídelníčku a jiných produktech přijmete. Pokud máte neustále nutkání a chutě ( viz. můj článek o chutích ) na něco sladkého ( mohla bych vám doporučit a doporučím vám se v tomto případě zaměřit na váš jídelníček a životosprávu ), mohly by být produkty od značky Ehrmann jistou alternativou.


Zda je tato alternativa pro vás zdravá?


Zde si musí každý odpovědět sám na základě svého vědomí a svědomí, protože jen vy znáte své tělo, váš zdravotní stav a celkový přístup k jídlu a aktivnímu životnímu stylu #balanc.


A samozřejmě musíte uvážit, zda je opravdu nezbytné do sebe "cpát " neustále tyto zpracované potraviny i za předpokladu, že " máte přece svůj denní příjem sladidel pod kontrolou... " #oukej , ale co se nad tím zamyslet z dlouhodobého hlediska?

Denně se vám kalorický příjem zdá přijatelný... fajn.. je to vaše zdraví. Ale nezapomeňte , že i tyto "denní limity" se za ty týdny, měsíce a roky nasčítají a kolikrát ani vědci a vědecké studie nedokážou 100% potvrdit , zda konkrétně vám a vašemu tělu některá složka z řady umělých sladidel skutečně neškodí. #jenNaZamyšlení

Proteinové jogurty

O těch už jen ve zkratce. Jelikož vše, co jsem doposud psala o řadě protein puding, platí i u řady "protein yoghurt".

Celkem na webu nalezneme pět příchutí ( u nás v obchodech jako např. Kaufland, Tesco,... jsem nalezla pouze dvě - viz. foto ) :

Třešeň - aronie, Borůvka , Malina - granátové jablko, Broskev - pomeranč.


Složení Třešeň - Aronie


Jogurty mají o něco nižší kalorickou hodnotu - na 200g kelímek 120 kcal s tím, že si ale hodnotu bílkovin drží stejnou jako je tomu u pudingů #winWin.

Pomineme -li sladidla ve složení, kterým se bohužel nevyhneme, chce- li výrobce dosáhnout přitažlivé chuti a vůně pro nás, zákazníky, obsahují stejně jako pudingová řada enzym laktázu.



Laktáza je enzym, který štěpí mléčný cukr ( = laktóza- přirozeně se vyskytující v mléku a mléčných výrobcích ) na jednodušší cukry - glukózu a galaktózu. Enzym laktáza se nachází v tenkém střevě. U lidí trpící intolerancí laktózy či alergií může být příčina ta, že se enzym nedostatečně tvoří v tenkém střevě a dochází tak k běžným projevům( jako bolesti břicha, plynatost, řidší stolice a nevolnost ) po požití mléka nebo po konzumaci mléčných výrobků.



Laktáza vyskytující se v proteinových jogurtech, může napomoct lidem trpící intolerancí na laktózu. Tím, že je produkt vyráběný jako jogurt, obsahuje také jogurtovou kulturu, která přispívá pozitivně našemu trávícímu systému a střevům celkově.

Závěrečné hodnocení

Abych shrnula co vám dnes budu hodnotit. Z edice " high protein pudding " se podíváme na všechny příchutě, kromě čokolády s mátou, jelikož ta se ke mně nedostala / nebyla k sehnání.

Z edice "high protein Joghurt" se podíváme na příchuť borůvka a třešeň s aronií.


  • HIGH PROTEIN PUDDING:

1. místo si solidně zasloužila příchuť, která se ke mně, osobně , dostala až jako úplně poslední a na kterou jsem z okolí neslýchala ani nečetla vždy úplnou chválu či oblibu. Je to příchuť čokoláda s kokosem. Čtete dobře. Já, která nevyhledávám kokosovou chuť , jsem si, v kombinaci s čokoládou, z této příchutě sedla na zadek. Spojení čokolády a kokosu dělá příchuť příjemně svěží s lehkým nádechem alkoholového likéru zvaný " Malibu " . Mám - li příchuť přirovnat k nějaké sladkosti, nejblíže se mi její chuti zdá tyčinka Margot, kterou jistě všichni dobře poznáme. Po stránce chuti, přidáním kokosu se čokoláda příjemně zjemnila a není tak sladká jako samotná příchuť čokoláda. Což je pro mě naprostá výhra.



2. místo bylo pro mne velmi těžké rozseknout a stále se to ve mně bije pokaždé, když ochutnám jednu či tu druhou příchuť. Z hlediska struktury a konzistence , se ale přeci jen o malinký chloupek přikloním více ke klasické čokoládě. Její struktura, mi připadá více krémovější a taková ucelená oproti příchuti, která si vydobila místo třetí. Kdybych ji opět měla přirovnat ke klasickému sladkému ( bez výživové hodnoty) dezertu, čokoládová příchuť by byla ( je ) věrnou kopií lískooříškové dezertu " Monte " , akorát s tím pozitivem, že do sebe dostanete daleko více výživně hodnotných živin ( samozřejmě pomineme-li složení, kvalitu a mikroživiny a zaměříme se na problematiku, z hlediska makroživin ).



dezert " mého mládí"

3. místo si musela vysloužit jak jinak než má milovaná vanilka. Říkáte si proč je milovaná , když skončila jako poslední? Jak už jsem psala výše, umístění bylo pro mne velmi těžké a zde, hrály opravdu miniaturní detaily, které běžný konzument ani nepozná. Ale někdo třetí příčku obsadit musí. Každopádně pojďme k jádru věci. Konzistence a struktura vanilkové příchuti mi přijde lehce "sypká" , oproti ostatním, které se krásně rozplývají na jazyku, ale je to jen ve velmi detailním zaměření se, na danou příchuť. Běžně se takového detailu, co se týče struktury, ani nepovšimnete. Chuťově je pro mě opět příjemně nasládlá , jako jsem zmiňovala u prvního místa, což je pro ni , v mém hodnocení, další plus, oproti čokoládové příchuti. Vanilkovou příchuť bych přirovnala k dezertu " mého mládí" a to k vanilkovému pudingu se šlehačkou, který se, i dnes, běžně prodává v uzavíratelném kelímku v obchodech ( má i čokoládovou verzi , viz. obrázek ). Opět, je verze, od firmy Ehrmann, daleko výživově přínosnější pro naše tělo.




Nezmiňuji zde příchuť čoko s mátou , jelikož jsem neměla možnost ji ochutnat ( sama ale tuto kombinaci chutí nevyhledávám). Karamelovou jsem měla tu možnost ochutnat. Napsala bych to asi takto: Jednou stačilo, je fajn, neurazí, ale za mě má Ehrmann lepší.

Já osobně karamelovým příchutím nefandím, ne vždy mi sednou a tahle mě sama o sobě nezaujala. Ale známe zlaté pravidlo: " Sto lidí, sto chutí."



  • HIGH PROTEIN JOGHURT:

1. místo si u mě získala , hned na první ochutnání, příchuť třešeň s aronií. To byla sentimentální chvilka, když jsem tuto příchuť chutnala a pomyslela jsem i u toho:

"To není možné, že to chutná,jako klasický ochucený třešňový jogurt, ale má to v sobě tolik bílkovin a ještě k tomu jsou v tom takové kusy třešní?! "

Mé srdce zaplesalo. Konzistenci má takového hutnějšího, poctivého jogurtu a struktura je krásně jemná, rozplývající se na jazyku. Chuťově je fakt příjemně sladko nakyslá, ale je pravda, že na mě už dost sladká ( proto ani osobně ochucené jogurty nevyhledávám a když chci ovocný = reálně ovocný, ne, že na vás kouká fotka s ovocem už tři metry od regálu v obchodě. Ochutím si ho opravdovým ovocem, lyofilizovaným ovocem ,ořechy ,semínky, apod. ). Nicméně třešeň přebíjí samotnou aronii, tu jsem v jogurtu nijak nevypozorovala. Dle mého, tam dělá tu pěkně nakyslou chuť, čímž je o to více zajímavější tato příchuť.



2. místo si obsadila příchuť Borůvka. Osobně borůvky miluji a opět zde, pro mě bylo velmi těžké se rozhodnout, kterou příchuť kam obsadím. Nicméně tím, že je borůvka , jako příchuť samostatné, bez žádné kombinace, dělá ji ničím nevýjimečnou. Kusy borůvek v jogurtu, jsou opět bomba a to samo o sobě, přidává jogurtům na kvalitě, ale jinak , po chuťové stránce, chutná, jako klasický, sladký borůvkový jogurt. Neurazí, ale ani nenadchne.



Comments


bottom of page